Planujesz zlecić produkcję elektroniki i zastanawiasz się jakimi kryteriami kierować się przy selekcji partnerów kontraktowych? Zależy Ci na szybkim terminie realizacji, dobrze wykonanej pracy i kosztach, które prognozują szansę na sowity zysk ze sprzedaży urządzenia. Poznaj w takim razie 6 rzeczy, o których MUSISZ, które rozjaśnią Ci jak wybrać producenta elektroniki.
Jak wybrać producenta elektroniki?
Model selekcji partnerów kontraktowych wydaje się prosty. Sprawdzamy historię, doświadczenie, opinie o firmie, kalkulujemy opłacalność no i można podpisać umowę…
Ale czy to na pewno dobry pomysł? Niestety nie.
Analiza nie może bowiem sprowadzać się do oceny reputacji firmy, ceny i recenzji. To daje jakiś obraz, ale jest on niekompletny. A kompleksowość w tym wypadku jest kluczowa.
Jak zatem podejść do wyboru producenta?
Jak wybrać dobrego partnera kontraktowego do produkcji elektroniki?
O produkcji elektroniki należy myśleć przede wszystkim w kategoriach długodystansowych. Co to znaczy? Że już na etapie projektowym, a nawet samego pomysłu należy wybiec w przyszłość i zastanowić się co będzie kluczowe dla pomyślnej finalizacji.
Papier przyjmie wszystko, zatem projekt może być naprawdę innowacyjny, ale czy oznacza to, że produkt finalny również? Niestety niekoniecznie.
Myśląc o produkcji, zawsze należy patrzeć na nią przez pryzmat optymalizacji. I nie chodzi tutaj o to, by optymalizować czas czy koszty przedsięwzięcia – choć te również są ważne, ale raczej o optymalny wybór partnera do sporządzenia projektu.
Dlatego poniżej przedstawiamy 6 rzeczy, które musisz ocenić na etapie wyboru producenta.
Projekt
Ważne jest, by osoba projektująca miała odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, które pozwoli sądzić, że w czasie produkcji “przelanie” pomysłu z papieru na produkt finalny uda się zrealizować.
W produkcji elektroniki ważne jest to, by nie “wymyślać koła” na nowo. W praktyce oznacza to, że stopień skomplikowania projektu zawsze dyktuje pomyślność produkcji. Tylko wyobraź sobie jak wiele czasu i kosztów będziesz musiał poświęcić na przeprojektowanie wstępnego modelu urządzenia, ponieważ producent nie jest w stanie go zrealizować ze względu na ograniczenia technologiczne czy brak komponentów.
Dlatego punktem wyjścia i pierwszą najważniejszą sprawą do sukcesywnej produkcji i pomyślnej realizacji jest optymalizacja projektu pod względem dostępności i możliwości produkcyjnych partnera kontraktowego (EMS).
Dostępność komponentów
Wyobraź sobie sytuację, że masz projekt, który pomyślnie przeszedł analizę techniczną i teoretycznie masz “zielone światło” na produkcję.
Idziesz do producenta, a ten odmawia, ponieważ na rynku brakuje komponentów uwzględnionych w projekcie.
Dlatego już na etapie projektowym pamiętaj o tym, by dokładnie zweryfikować czy projekt uwzględnia dostępność komponentów elektronicznych. W ostatnim czasie przez różne zawirowania na rynku elektroniki niektórych komponentów po prostu brakuje lub czas ich dostawy wynosi nawet ponad rok!
To abstrakcja.
W takiej sytuacji nawet mając świetnie zaprojektowane urządzenie, Twoja inwestycja stanie “w martwym punkcie”, ponieważ na rynku nie ma “cegiełek”, z których możesz zbudować “mur”.
Co gorsza, jeśli projekt uwzględnia tzw. komponenty end-of-life to tym bardziej pomysł spali na panewce, ponieważ w takiej sytuacji pozostaje Ci stworzyć nowy projekt, na nowych komponentach.
Dlatego już na etapie projektowym zweryfikuj czy urządzenie jest zaprojektowane na komponentach dostępnych na rynku spółki, dystrybutorów producenta lub na krótkim time-line np. 6 tygodni.
Cena
Już wiesz, że komponenty do produkcji elektroniki powinny być cały czas dostępne. Ale równie ważne jest to, by były stale dostarczane na rynek. Co przez to rozumiemy?
Załóżmy sytuację, że na rynku funkcjonuje dystrybutor, który ma na stanie komponenty niezbędne do realizacji Twojej produkcji, ale… to jedyny dystrybutor, który je posiada.
W takiej sytuacji nie zdziw się, że nawet przy możliwości zamówienia ich “od ręki”, cena będzie wywindowana, ponieważ dystrybutor widzi w tym szansę na większy zarobek.
W ten sposób nie da się pogodzić wstępnego kosztorysu z finalnymi kosztami, przez co cały przewidywany przychód ze sprzedaży urządzenia nie daje szans na sowity zarobek, a nawet wyjście na zero.
Profesjonalizm
Podczas wyboru partnera do kontraktowej produkcji elektroniki (EMS) liczy się wiedza, kwalifikacje, doświadczenie, ale i wspomniana wcześniej możliwość optymalizacji.
Pod nią rozumiemy elastyczność w zakresie działań producenta, który przed produkcją lub podczas realizacji kładzie nacisk na zrozumienie potrzeb klient, ale również doradza, w jaki sposób zoptymalizować proces produkcji np. poprzez: zamianę THT na SMD, lepsze dopasowanie paneli itp.
W przypadku TECHBIT kładziemy wyraźny akcent na to, by w czasie produkcji poznać projekt od podszewki i zasugerować zmiany, które bez wpływu na funkcjonalność urządzenia pozwolą na oszczędność w zakresie terminu realizacji, kosztów komponentów czy ceny procesu produkcji.
Kompleksowość
Produkcja elektroniki to proces, który często sprowadzany jest do tzw. “położenia komponentów na płytki PCB” i fajrant. Ale czy to w kontekście finalizacji inwestycji wystarczy?
Nie wszystkim.
Dlatego, jeśli zależy Ci na doborze dobrego partnera do produkcji, warto byś sprawdził zakres usługi. W praktyce oznacza to, byś zweryfikował czy EMS może również:
- Obłożyć elektronikę: urządzeniami peryferyjnymi, wiązkami, wyświetlaczami
- Zamknąć w obudowie, zaprogramować i przetestować urządzenie
- Zapakować urządzenia do opakowań indywidualnych lub zbiorczych
- Wysłać je do klienta “just in time”
Zarządzanie łańcuchem “sukcesu”
Kolejna sprawa, o której warto wspomnieć to zarządzanie łańcuchem dostaw, czyli zakupem komponentów i płytek PCB do produkcji. Ale pojęcie to w przypadku dobrego partnera do produkcji na tym się nie kończy.
W TECHBIT doskonale rozumiemy potrzebę realizacji na czas, na miejsce, na pewno.
Dlatego kluczowe jest dla nas to, byś nie tylko mógł przelać projekt na urządzenie, ale również byś otrzymał je zgodnie z harmonogramem realizacji, w odpowiedniej ilości i formie gotowej do wprowadzenia na rynek.
Jak wybrać producenta elektroniki – Podsumowanie
Poszukiwania dobrego producenta elektroniki mogą przypominać błądzenie w ciemności, po niezbadanych meandrach możliwości, które budzą wiele wątpliwości. Teraz jednak wiesz, że reputacja, czy cena to jedynie dwie z kilkunastu składowych, które składają się na dobrego producenta.
Jeśli szukasz firmy, która kompleksowo tj. według wyżej wymienionego klucza zrealizuje dla Ciebie produkcję, to zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.