Warning: Attempt to read property "base" on array in /home/techbits/domains/techbit.com.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/shortcodes/wp-user-profile-avatar-shortcodes.php on line 665

Warning: Attempt to read property "base" on array in /home/techbits/domains/techbit.com.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/shortcodes/wp-user-profile-avatar-shortcodes.php on line 665
oem co to

Rynek OEM – Co to? Znaczenie w produkcji elektroniki

Rynek OEM rośnie rok po roku, a szczególnie w segmencie motoryzacyjnym, gdzie przewiduje się, że wzrost sięgnie wartości niemalże 50 miliardów dolarów w 2030 roku. Jest to zrozumiałe, ponieważ rosnące zapotrzebowanie na skomplikowane urządzenia wymusza na producentach zakup coraz większej liczby podzespołów od wyspecjalizowanych dostawców. A czym jest rynek OEM i jaką rolę odgrywa w produkcji elektroniki? Tego dowiesz się poniżej.

Producent OEM – Kto to?

Skrót Original Equipment Manufacturer oznacza producenta oryginalnego wyposażenia. Producent OEM to firma, która produkuje więc wyposażenie np. komponenty elektroniczne dla innych czyt. producentów końcowych. W branży elektronicznej, produkty OEM to zazwyczaj płytki PCB, komponenty i zamienniki, które są sprzedawane jako rozwiązania dla innych firm opierających o nie własne procesy produkcyjne.

Producent końcowy – Kim jest?

Producentem końcowym jest firma, która potrzebuje komponentów do produkcji swoich urządzeń. Takie firmy kupują rozwiązania od producentów OEM, aby móc skupić się na swoich głównych zadaniach np. produkcji komputerów. W ten sposób nie są oni obarczeni obowiązkiem rozwijania technologii do produkcji podzespołów np. procesorów.

Produkt OEM – Czym jest?

Produkt OEM to wyrób lub technologia, która może być sprzedawana lub wykorzystana przez markę niezależną. Oznacza to, że konkretna firma wykupuje możliwość wykorzystania komponentu innej firmy i oferuje go jako część swojego produktu lub produkt gotowy sygnowany własnym logo.

Rynek OEM – Na czym polega współpraca?

Działanie rynku opiera się na współpracy między dwoma firmami: Producentem OEM, który produkuje komponent oraz producentem końcowym, który kupuje rozwiązanie. Dobrze obrazuje to przykład: firma Samsung kupuje panele OLED od firmy LG i wykorzystuje je do produkcji telewizorów. 

Przykłady firm korzystających z produktów OEM

Rynek OEM to rozbudowa sieć kontaktów biznesowych i handlowych działająca w wielu branżach. W produkcji elektroniki taka współpraca jest czymś naturalnym i zapewne nie raz korzystałeś z urządzeń, które są sumą produktów OEM.

Poniżej przedstawiamy 5 dużych firm, które korzystają z takich rozwiązań:

Toyota

Firma Toyota kupuje części samochodowe od dostawców, takich jak Bosch, aby wykorzystać je w swoich samochodach np. wycieraczki.

Dell

Firma Dell kupuje od firmy Seagate dyski twarde, by wykorzystać je do produkcji laptopów.

Lenovo

Firma Lenovo kupuje procesory od firmy Intel, by wykorzystać je do produkcji swoich komputerów. 

Philips

Firma Philips kupuje dyski zewnętrzne od firmy Seagate, by wykorzystać je do produkcji telewizorów. 

Media Markt

Firma Media Markt kupuje system operacyjny Windows od firmy Microsoft, by wzbogacić w ten sposób ofertę na komputery.

oem co to

Zalety i wady produktów OEM

Każda technologia ma swoją datę ważności, a proces jej rozwoju jest uwarunkowany przez wiele czynników, takich jak specjalizacja, wymagania konsumentów, przepisy i zmieniające się normy. 

Dlatego współpraca z dostawcą OEM może przynieść wiele korzyści producentowi końcowemu, w tym:

  • Brak potrzeby martwienia się o dostępność komponentów
  • Drastyczne skrócenie czasu wejścia produktu na rynek
  • Możliwość korzystania ze specjalistycznych produktów bez konieczności posiadania wiedzy na ich temat
  • Produkty OEM charakteryzują się wysoką jakością, co przekłada się na dłuższą żywotność urządzenia finalnego
  • Redukcja kosztów produkcji przekłada się na obniżenie ceny końcowego wyrobu lub systemu dla odbiorcy docelowego

Ale są również wady:

Korzyści związane z produktem OEM są ograniczone przez pewne wady i chodzi tutaj przede wszystkim o zależność. W przypadku braku technologii produkcji komponentów, wybierając dostawcę OEM, producent może stać się od niego uzależniony. To stwarza sytuację, w której producent końcowy jest w pełni zależny od dostawcy, a w razie słabej dostępności komponentów lub braku dostaw traci w oczach klientów docelowych.

Podsumowanie

Istnienie lokalnych dostawców podzespołów jest kluczowe dla funkcjonowania międzynarodowych gigantów rynkowych. Teraz znasz specyfikę tego rynku i wiesz, w jaki sposób możesz usprawnić produkcję elektroniki opartą o produkty OEM. Jeśli potrzebujesz wiarygodnego źródła płytek PCB, komponentów i zamienników to zapraszamy do współpracy z producentem elektroniki TECHBIT.

Miłosz Rymarczyk

6 RZECZY

na które MUSISZ zwrócić uwagę wybierając producenta elektroniki.

Ostatnio na blogu

Take as many pixel-perfect UI elements as you want and style them the way you need in a fraction
of the time.

Czym są rozwiązania IoT
Produkcja elektroniki

Czym są rozwiązania IoT?

Jeśli interesujesz się technologią to na pewno spotkałeś się z pojęciem IoT. Znaczenie IoT w dzisiejszym świecie jest ogromne. W sektorze przemysłowym IoT wspiera automatyzację

rewolucja przemysłowa - przemysł 4.0
Produkcja elektroniki

Czym jest przemysł 4.0? Rewolucja przemysłowa

Przemysł 4.0 jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju. Inteligentne systemy pozwalają optymalizować zużycie surowców i energii, co jest istotne w kontekście globalnych wyzwań środowiskowych. To rewolucja,

Umów się na bezpłatną konsultację